Ekologické Vianoce

Prinášame vám tipy, ako si spraviť Vianoce trochu inak – ekologicky. Tie sú už za rohom a väčšina kvôli nim šalie. Premýšľame o tom aký si zaobstaráme stromček, koľko darčekov sme nestihli vybaviť, aké jedlá budeme variť a takto si kladieme ďalšie a ďalšie otázky. Nachádza sa v týchto otázkach aj to ako minimalizujeme dopad týchto sviatkov na životné prostredie? Nenakupujeme toho veľa? … Pripravili sme pre vás tipy ako si spraviť Vianoce priateľské pre životné prostredie.

1. Vianočný stromček

Umelý? Živý? Črepníkový? Prenajatý?

Inšpirujte sa našou alternatívou

Stačí, ak sa pôjdeme prejsť do prírody a pozbierame čo príroda zhodila. Staré konáre zbavíme kôry a nečistôt, skrátime ich na potrebnú dĺžku a podľa hrúbky drevenej palice, alebo železnej tyče navŕtame cez stred diery.

Chvíľka kreativity, pár kvapiek jedľovej silice na dotvorenie atmosféry a alternatívny stromček je hotový.

2. Vianočné darčeky

Nezháňajme blbosti na poslednú chvíľu. Je to to najhoršie, čím môžeme svojich blízkych obdarovať. Radšej sa ich spýtajme čo skutočne potrebujú.

Na ich balenie môžeme využiť staré noviny či letáky, ktoré nám pristanú v schránke. Sú z recyklovaného papiera a sú kompostovateľné. 

3. Vianočné dekorácie

Opäť stačí ak sa prejdeme po prírode. Tá ponúka nespočetné množstvo materiálu, ktorím si ľahko môžeme vytvoriť teplo domova. Šišky, plody, vetvičky nevytvárajú zbytočný odpad a po sviatkoch ich môžeme vrátiť s čistým svedomím prírode.

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc a krátkych zimných večerov sú vo väčšine domácností aj sviečky. Neškodia životnému prostrediu a predovšetkým nášmu zdraviu?

Parafín, z ktorého je väčšina sviečok, je vedľajší produkt ropy a horením sa do ovzdušia uvoľňujú výpary toulénu a benzénu, ktoré môžu spôsobovať astmu či rakovinu pľúc.

Ako vhodnou alternatívnou sa môžu zdať sviečky z palmového či sójového oleja. Určite pôsobí zaujímavejšie ako chemický parafín. Plantáže palmového oleja ničia tisícročné pralesy a produkcia sóje spôsobuje masovú deforestáciu a vytláča malých farmárov a miestne komunity do úzadia.

Radšej siahnime po sviečkach zo včelieho vosku od lokálneho producenta. Vosk vzniká ako vedľajší produkt a neohrozuje včely. Takže za nás vyhráva včelí vosk.

4. Plytvanie potravinami

Vedeli ste, že počas sviatkov vyhodíme najviac potravín? Na ich produkciu sa spotrebuje obrovské množstvo zdrojov a energie. A my ich len tak vyhodíme, pretože sme neodhadli množstvo. Najprv sa pozrime čo máme už nakúpené, podľa toho si spravme zoznam potravín a držme sa ho! Nepodliehajme akciám a varme s rozumom.